Lüksemburg “Büyük Bölge İş Günleri"
İlimizin “Onur Konuğu” olarak davet edildiği Lüksemburg’da yapılan “Büyük Bölge İş Günleri” fuar ziyareti ve ikili iş görüşmeleri başarı ile tamamlandı.

Kocaeli Sanayi Odası, Doğu Marmara ABİGEM ve Lüksemburg Ticaret Odası işbirliği ile 16-19 Haziran 2015 tarihinde Lüksemburg’da gerçekleştirilen Büyük Bölge İş Günleri Fuarı ve ikili görüşmelerine ilimizden 11 firma, Genç Girişimciler Kurulu, TOSB Yönetimi ve Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinden oluşan 21 kişilik heyet katıldı. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu liderliğinde, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak ve Kocaeli Vali Yardımcısı Osman Sarı’nın da dahil olduğu heyet Lüksemburg’da 105 görüşme gerçekleştirdi. Etkinlik kapsamında Lüksemburg’un AR-GE ve inovasyon merkezi olan Esch-Belval & The City of Science, ulaşım firması CFL ve Lüksemburg Belediyesi de ziyaret edildi.

Kocaeli ilimizin onur konuğu olarak ağırlandığı Benelüks Bölgesi’nin en önemli fuarlarından biri olan Büyük Bölge İş Günleri etkinliğine eko teknolojiler, çevre ve yenilenebilir enerji, eko yapılar ve sürdürülebilir yapı, otomotiv ve e-mobilite, makina ve metalürji, malzeme ve üretim teknolojileri, canlı bilimi ve biyoteknoloji, bilişim ve iletişim teknolojileri, e-ticaret, ulaştırma ve lojistik, eğitim ve öğretim, pazarlama ve iletişim, bankacılık ve finans sektörlerinde faaliyet gösteren Lüksemburg, Belçika, Fransa, Almanya, Avusturya, Macaristan, Hollanda, Polonya, Tunus, Çin, Türkiye ve Japonya olmak üzere, 10‘u aşkın ülkeden 346 kurum ve kuruluş katıldı. Büyük Bölge İş Günleri’nde 3766 kayıtlı görüşme gerçekleşti, bunun yanı sıra firma standlarında da görüşmeler devam etti.

Kocaeli Belediye Başkan Vekili Mehmet Zekeriya Özak’ın Kocaeli ve Lüksemburg arasındaki ilişkilerin tarihini ve önemini anlatan açılış konuşması ile başlayan etkinlikte, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Avrupa Birliği ve Büyük Bölge’de KOBİ’lerin Rekabetçiliğinin Arttırılması” konulu panelde yer aldı. Büyük Bölge İş Günleri kapsamında televizyon röportajı da veren Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli ilinde faaliyet gösteren firmaların özellikle KOBİ’lerin rekabet etme zorlukları ve bununla ilgili geliştirilen Kocaeli Sanayi Odası stratejilerine değinerek, AR-GE merkezleri ve teknoloji geliştirme bölgelerinden bahsetti. Kocaeli Vali Yardımcısı Osman Sarı’nın katıldığı “Büyük Bölgelerde Rekabetçilik ve Marka Olmak” konulu panelde Osman Sarı, Kocaeli ilinin genel bir tanıtımını yaparak ilin ekonomik ve lojistik öneminin altını çizdi. Kocaeli’deki yabancı sermayeye de değinen Osman Sarı, Kocaeli’nin sunduğu yatırım fırsatlarından ve ilin lojistik ve teknolojik planlarından bahsetti.

2014 yılında gerçekleştirilen Büyük Bölge İş Günleri’ne katılıp, Lüksemburglu bir ortak bulan ve ilk defa Avrupa pazarına açılan Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu üyesi Filiz Akkaş yöneticisi olduğu Mapsis Metal’in bu ortaklık dahilinde bir sene içinde gerçekleştirdiği 1 milyon Euro’nun üzerindeki iş hacmi sebebiyle “Büyük Bölge İş Günleri En Başarılı Girişimci Ödülü”nü aldı.

Etkinliğin son gününde, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Lüksemburg Ticaret Odası Başkanı Michel Wurth ve Genel Direktör Carlo Thelen ile iki ülke arasındaki iş birliklerini geliştirmek üzere bir toplantı yaptı.

Büyük Bölge İş Günleri’nin kapanışı Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun 2016 yılında Büyük Bölge İş Günleri dahilinde partner ülke olacak olan Hollanda’nın Lüksemburg Büyükelçisi Petrus Wouterus Kok’a bayrağı teslim töreni ile yapıldı.Tüm Haberler