Kadın Girişimciler Lüksemburg’dan Avrupa’ya Açılıyor…
Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri Kocaeli Sanayi Odası, Doğu Marmara ABİGEM ve Lüksemburg Ticaret Odası işbirliği ile 16-19 Haziran 2015 tarihinde Lüksemburg’da düzenlenen Büyük Bölge İş Günleri Fuarı ve ikili iş görüşmelerine katıldı.

Penbe Arslan (Beril Tekstil), Filiz Akkaş (Mapsis Metal) ve Naciye Özdemir (Naciye Özdemir ve Ortaklığı)’in temsil ettiği Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri fuarda standla yer aldı. Aynı zamanda Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu adına kadın girişimcilerin, yurtdışı iş bağlantıları ve proje ortaklıklarını geliştirmek üzere yabancı firmalar, Avrupalı iş destek ofisleri ve küme temsilcileri ile görüşmede bulunarak, 30’un üzerinde iş görüşmesi gerçekleştirdi.


Kocaeli ilinin onur konuğu olarak ağırlandığı Benelüks Bölgesi’nin en önemli fuarlarından biri olan Büyük Bölge İş Günleri etkinliğine; eko teknolojiler, çevre ve yenilenebilir enerji, eko yapılar ve sürdürülebilir yapı, otomotiv ve e-mobilite, makina ve metalürji, malzeme ve üretim teknolojileri, canlı bilimi ve biyoteknoloji, bilişim ve iletişim teknolojileri, e-ticaret, ulaştırma ve lojistik, eğitim ve öğretim, pazarlama ve iletişim, bankacılık ve finans sektörlerinde faaliyet gösteren Lüksemburg, Belçika, Fransa, Almanya, Avusturya, Macaristan, Hollanda, Polonya, Tunus, Çin, Türkiye ve Japonya olmak üzere, 10‘u aşkın ülkeden 346 kurum ve kuruluş katıldı.


2014 yılında da Kocaeli Sanayi Odası ve Doğu Marmara ABİGEM organizasyonunda 15 kişilik bir heyetle Büyük Bölge İş Günleri etkinliğine katılım sağlanmıştı. 2014 yılında gerçekleştirilen başarılı ikili iş görüşmeleri sonucunda Kocaeli Sanayi Odası üyesi 3 firma Lüksemburglu firmalarla ticari iş birliği anlaşması gerçekleştirmişti.

Bu firmalardan, ilk defa ihracat yaparak Avrupa pazarına açılan Kocaeli Kadın Girişimciler Kurulu üyesi Filiz Akkaş, yöneticisi olduğu Mapsis Metal’in 2014 yılında imzalamış olduğu ticari iş birliği anlaşması kapsamında, bir sene içinde gerçekleştirdiği 1 milyon Euro’nun üzerindeki iş hacmi sebebiyle “2015 Yılı Büyük Bölge İş Günleri En Başarılı Ticari İşbirliği Gerçekleştiren Girişimci” ödülüne layık görüldü.Tüm Haberler