Macaristan Mach-Tech & Industry Days Fuarı
Kocaeli Sanayi Odası ve Doğu Marmara ABİGEM organizasyonunda, 11-14 Mayıs 2015 tarihinde Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de düzenlenen Mach-Tech & Industry Days Fuarı kapsamında heyet ziyareti gerçekleştirildi.

Avrupa’nın en önemli sanayi fuarlarından biri olan MACH-TECH Fuarı; Makine, Metal, Kimya, Plastik ve Kauçuk İmalat Sanayi, Otomotiv ve Yan Sanayi, Yapı, Çevre, Enerji, Elektrik-Elektronik, Endüstriyel Lojistik sektörlerini içeren ve bölge firmalarımızın faaliyet alanları ile örtüşen bir fuardır. Katılımcı firmalar söz konusu fuar ziyaretiyle, ilgili sektörlerde sergilenen makina, endüstriyel malzeme, ekipman, cihaz, araç ve son teknoloji ürünleri inceleme ve değerlendirme fırsatını yakaladı.

Kocaeli Sanayi Odası ve Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası arasında 2009 yılından beri var olan yakın ilişki Mach-Tech Fuarı kapsamında, Macaristan’a yapılan heyet ziyareti ile pekiştirildi.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve beraberindeki iş heyeti 11 Mayıs 2015 tarihinde, Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Laszlo Parragh, Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası Macar/Türk Bölümü Başkanı Andras Rev ve Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası Macar/Türk Bölümü Başkan Yardımcısı Jozsef Kovacs ile görüşme gerçekleştirdi.

Oda başkanları her iki Oda arasında karşılıklı ticari ve ekonomik işbirliğini geliştirmeye yönelik çalışmalar konusunda görüşmelerde bulundu. Türk ve Macar firmalar arasındaki ticari ve teknolojik işbirliğinin ve AB proje ortaklıklarının arttırılması için iki ülke arasında yapılacak heyet ziyaretlerinin ve Odalar arası iletişimin devam etmesi kararı alındı.

Heyet ziyareti kapsamında, Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası organizasyonunda, 13 Mayıs 2015 tarihinde Novotel Budapest Centrum’da iş forumu ve Türk-Macar firmalar arasında ikili iş görüşmeleri etkinliği gerçekleşti.

Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası Macar/Türk Bölümü Başkanı Andras Rev’in açılış konuşmasıyla başlayan forumda, T.C Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı, Macaristan Dışişleri Bakanlığı Batı ve Balkanlar Departmanı Yöneticisi Ferenc Kekesi, Exim Bank Danışmanı Eva Kabai ve Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Egemen Mert konuşmacı olarak yer aldı.

T.C Macaristan Büyükelçisi Şakir Fakılı, Türkiye ile Macaristan arasında gelişen ticari ve ekonomik ilişkiler konusunda bilgilendirmede bulundu. Macaristan Dışişleri Bakanlığı Yöneticisi Ferenc Kekesi, Macaristan ve Türkiye arasındaki ekonomik ilişkiler, Macaristan’daki Türk yatırımlar, Exim Bank Danışmanı Eva Kabai ise Türk girişimcilerin Macaristan’daki ekonomik faaliyetlerine ilişkin finansal fırsatlar konusunda bilgi verdi. Kocaeli Sanayi Odası Genel Sekreter Yardımcısı Egemen Mert ilimizdeki sanayi ve ticaret faaliyetleri, yabancı yatırımlar ve fırsatlar ile ilgili bir sunum yaptı.

Türk-Macar firmalar arasında yapılan ikili iş görüşmeleri, katılımcı firmalarımızın ticari ve teknolojik iş bağlantıları oluşturma, gelecekte gelişebilecek projelerde de ortaklık kurma konusunda önemli katkı sağladı.

Ayrıca T.C Macaristan Büyükelçiliği ziyaret edilerek, Büyükelçi Şakir Fakılı ve Ticaret Müşaviri Seda Sevgi ile görüşülerek, Türkiye ile Macaristan arasında gelişen ticari ve ekonomik ilişkiler, işbirliği fırsatları hakkında değerlendirmede bulunuldu.

Tüm Haberler