Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması (SKDM) Türk ihracatçıları için 1 Ekim 2023 tarihinde başlıyor.

Sınırda Karbon Düzenlemesi Mekanizması (SKDM), 1 Ekim 2023 tarihinde emisyon raporlaması yükümlülüğüyle birlikte uygulanmaya başlayacak. Bu düzenleme, Türk firmaların Avrupa’ya yapacağı ihracatı kökten etkileyecek.

SKDM, Avrupa Yeşil Mutabakatı’nın bir parçası olarak hayata geçirilen bir düzenleme olup, Avrupa Birliği’nin 2030 yılında karbon emisyonlarını yüzde 50 oranında düşürmeyi ve 2050 yılında tamamen karbonsuz hale gelmeyi hedeflediği büyük bir çabanın parçasıdır. SKDM, Türkiye’den Avrupa’ya yapılan ihracatı yakından ilgilendiriyor çünkü bu pazardaki ürünler için karbon vergisi uygulanacak.

SKDM, başlangıçta demir-çelik, gübre, alüminyum ve çimentoya uygulanacak olsa da, zamanla AB’ye ihraç edilen bütün ürünleri kapsayacak. Bu nedenle, Türk ihracatçıları için geniş bir yelpazede etkileri olabilir.

Özellikle, Türkiye’nin Avrupa pazarına yaptığı ihracatın büyük bir kısmını oluşturan bu sektörlerde faaliyet gösteren şirketler, karbon emisyonlarını azaltma konusunda ciddi önlemler almaları gerekecek. Aksi takdirde, rekabet güçleri zayıflayacak ve yeni bir vergi yükü ile karşı karşıya kalacaklar.

Paylaş !